YXUS ENSEMBLE

PÕNEVAD KAVAD JA UUDNE LÄHENEMINE

Uuenduslikust lähenemisest ja muusikalistest eksperimentidest inspireeritud YXUS Ensemble seab endale eesmärgiks kuulajat kõnetada ja muusikasse kaasa haarata ootamatul ja erilisel viisil. Põnevus ja  uudsus on märksõnad, mis ansambli tegevust kõige paremini iseloomustavad. YXUS on otsekui pööraste ideede labor, kuhu on kaasatud ekperimenteerimisaltid muusikud, videokunstnikud, heliloojad ja lavastajad.

YXUS Ensemble eelkäijaks võib pidada NYYD Ensemble’it, mis alustas tegevust 1993. aastal rahvusvahelisel nüüdismuusikafestivalil NYYD ’93. Ansambli koosseis varieerub vastavalt esitatava kava nõudmistele, kuid selle tuumiku moodustab NYYD Ensemble’is koos mänginud keelpillikvartett, kelle eestvedajaks ja kunstiliseks initsiaatoriks on tšellist Leho Karin. Vastavalt vajadusele kaasatakse parimaid ja kogenenumaid nüüdismuusika interpreete Eestist ja mujalt.

Praeguse nime all astus YXUS Ensemble esmakordselt publiku ette 2013. aastal. Koos on  esinetud dirigent Paul Hillieriga, ansambliga Theatre of Voices, Iiri Rahvusliku Kammerkooriga. YXUS Ensemble peamiseks tegevusvaldkonnaks on muusikateatri projektid. 2013 – 2015 aastal korraldas ansambel kontserdisarja „Stockhausen!“, mille raames toodi publikuni 20. sajandi ühe erakordsema helilooja-visionääri Karlheninz Stockhauseni teosed-installatsioonid „Herbstmusik“, „Tierkreis“ ning „Mantra“.

YXUS lähtub põhimõttest, et esinejad ja kuulajad moodustavad kontserdil ühtse terviku ning publik ei ole mitte ainult vastuvõtja rollis, vaid on toimuvasse sõna otseses mõttes kaasa haaratud. Emotsionaalsete ja intellektuaalsete impulsside vahel peab olema tasakaal. Mõlemad on olulised ja üks ei ole tähtsam kui teine.

MIDA ME TEINUD OLEME

OMANÄOLISED PROJEKTID PARIMATE MUUSIKUTEGA

Esmakordselt esineti YXUS Ensemble nime all 2013. aasta märtsis. Viimase kahe aasta jooksul on publikuni toodud järgnevad kavad:

  • Karlheinz Stockhausen “Mantra”
  • Karlheinz Stockhausen “Tierkreis”
  • Karlheinz Stockhausen “Herbstmusik”
  • WEGE DURCH DAS LAND (Arvo Pärt – Creator Spiritus, Paul Hillier, Theatre of Voices)
  • Arvo Pärt “Passio” (Paul Hillier, The National Chamber Choir of Ireland, Theatre of Voices)
  • DIFFERENT TRAINS (Reich, Tüür, Varres, Tulev, Montaque, Remme)

EMAIL

yxusensemble@gmail.com

TELEFON

+372 56 487 048

AADRESS

Pärnu mnt 199-6
Tallinn 11624
Reg nr 80338316